Někteří protagonisté knihy v současnosti

Televizní pořad z cyklu Fenomén underground – Jižní Morava je jistě krásná zem

Mauglí

Kniha Tváře undergroundu (obsahuje rozhovor s Mauglím)

Skokanova diplomka

Carevna a její současná poezie

Z rozhovoru s Carevnou hojně cituje Marta Edith Holečková v knize Cesty českého katolického samizdatu 80. let

Žabák

Ťovajz

Odkazy na spřízněné undergroundové weby

spodniproudy.cz

Fantasy

Jedna rozsáhlá kapitola fantaskního románu Chaima Cigana se odehrává v městečku pod Nebeskou růží. V domě na ulici Hlavní, kde můžete naši knihu zakoupit, byl autor svého času ubytován a inspirace skutečnými místy a obyvateli je nepřehlédnutelná.

… Cesta je přivedla k prostranství mezi dvěma protilehlými hřbitovními zdmi. Blíže k upravené zdi z hnědých cihel a vchodu na křesťanský hřbitov stál košatý kaštan s lavičkou, na které seděla jakási žena. Vpravo otevírala nízká pobořená zeď výhled na židovské náhrobky. Město v údolí nebylo odtud vidět, jen kopec s poutním kostelíkem vysoko nad ním.
Moše zamířil k zrezivělé pootevřené brance, protáhl se jí a málem upadl, protože dolů vedly dva schůdky, které nebyly ve vysoké trávě vidět. Pod ním byla neprostupná džungle suchého bodláčí a trnitého křoví, z níž tu a tam trčelo pár předválečných náhrobků z černé žuly. Starší náhrobky v ní úplně zanikaly. Mojžíš se do ní ponořil a za chvíli Rubenovi zmizel. Teprve po několika minutách ho Ruben spatřil znovu, jak klouže po svahu s polehlou travou a nakloněnými řadami náhrobků k jakémusi zbořenému tunelu, jímž se pravděpodobně z druhé strany od ghetta kdysi vystupovalo na hřbitov. Zřejmě to dříve byla obřadní síň.
Chvíli pozoroval, jak se vkleče snaží něco vyčíst z náhrobních kamenů a pak se otráveně vrátil na cestu. Na lavičce pod stromem si všiml postavy s dlouhými vlasy jako koudel. Teprve potom si všiml, že má šortky a chlupaté nohy a na kolenou položenou koženou aktovku. …

Chaim Cigan, Altschulova metoda, Torst 2014